Balatonpart retro értékeinek integrálása, beépítése a művészet eszközeivel a XXI. századi modern világba
A Nereus Park Hotel Kft. sikeres pályázata, a projekt fejlesztési elképzelési hozzájárulnak a Veszprém-Balaton 2023 EKF régió közösségi életéhez, a kreatív-kulturális szektor fejlődéséhez, a kulturális kínálat sokszínűségéhez, a Balaton térség szellemi és esztétikai megújulásához. Ezen túlmenően pedig minden tekintetben illeszkedik a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Főváros program (VEB2023 EKF program) prioritásaihoz, annak sikerét és céljait szolgálja.
Pályázati programunk elindulásával olyan rendezvények, programok, projektek és fejlesztések megvalósulását szeretnénk előmozdítani, amelyek a kulturális alapellátás fejlődését szolgálják, gazdagítják az EKF-régió kulturális életét, az EKF-projekt programkínálatát, valamint hozzájárulnak a Veszprém-Balatoni régió kultúrájának megismertetéséhez, és ezen keresztül a magyar kultúra pozíciójának és színvonalának megerősítéséhez a közös európai színtéren.
A projekt tervezői oldalán elsősorban az építő-, a formatervező- és a multimédia-művészeti szakemberek interdiszciplináris együttműködéséből fakadó kreatív ötlettervek születtek, amelyet turizmus-vendéglátás területen jártas szakemberek támogatnak szakértői tevékenységükkel. A projektben résztvevők többek között újratervezték a Nereus Park Hotel területén található Lábasházat, mint közösségi teret, az ott található strandbútorokat pedig új formában és új funkciókkal képzelték el. A projekt célja az volt, hogy a bevont szakemberek kollaborációja által 6 db olyan kreatív ötletterv készüljön el, amely képes lesz bemutatni, hogy a 365 napon keresztüli Balatoni környezet meg tud újulni és a pályázat végeredménye vizuálisan iránymutató lehet a XXI. századi balatoni épített és természeti környezete harmonikusabb jövőképéhez. (A pályázó helyszíne jelenleg számos elemében retró életérzésű környezeti és épített adottságú terület).
A projektben együtt alkotó kreatívipari szereplők egyedülálló kísérleti gondolat mentén a térhasználat az év 365 napján keresztüli lehetőségeit boncolgatták, az EKF szezonalitást csökkentő céljait (Balaton 365 projekt) szem előtt tartó módon. A különböző művészeti területek együttműködéséből fakadó sokszínűség erősíti a projektcélok elérésében rejlő innovációs potenciált. Utóbbi jelenséget erősíti, hogy a szakma jeles képviselői ugyanarra a kérdésre eltérő megoldásokkal tudnak reflektálni, mely által garantáltan unikális végtermékekre számíthatunk, melyek sablonos megoldások helyett valós, közösségépítő erejű gondolatokat fogalmaznak meg.
A pályázat mindazon változások tekintetében úttörő szeretne lenni, amelyek elő tudják segíteni, a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa balatoni térségében azokat az esztétikai és szellemi inspirációs változásokat, amelyek 2023-ra és az azt követő évekre évtizedekre meghatározóak tudnak lenni. A meghatározó szerepkörön azt a stakeholder-típusú iránymutatást érti a Pályázó, amely képes más dimenzióba helyezni és pozitív nemzetközi normák közé helyezni a méltatlanul kizsákmányolt (szellemiekben és esztétikában is, nemcsak a gazdasági erőforrások tekintetében többek között) Balaton-térséget.
A változás tágabb dimenziós értéke, hogy a Balaton-térség szellemi és esztétikai fejlődésében nyomot kíván hagyni. A pályázatban leírt Lábasház-újratervezés a közeljövőben egy új, különleges kulturális rendezvényhelyszín létrehozását segíti elő, mely télen-nyáron működtethető. Ezt erősítik a szabadtéri bútorok is. Tervezéskor a szakemberek szem előtt tartják az anyaghasználatra (újrahasznosított, környezetbarát) és az épületgépészeti megoldások energiatakarékos jellegére vonatkozó zöld megoldásokat. Az időjárás szélsőségeit jól viselő anyaghasználat elősegíti a környezetbe illeszkedést, a környezetvédelmi elvárásokat maximálisan figyelembe véve. A gazdasági fenntarthatóságot erősíti az új kínálat megjelenése, mely növeli a versenyképességet és több vendéget vonz, így hozzájárul a helyi turisztikai adóbevétel növeléséhez. Az építészeti tervezés felhívja a figyelmet a körforgásos működésű, fenntartható életmód és gazdaság lehetőségeire.